FIFA masa disiplonore për sjelljen e ekipit të Serbisë dhe tifozëve të saj në Kupën e Botës

Nikola Milenkovic i Serbisë, majtas, shtyn kapitenin Granit Xhaka të Zvicrës gjatë ndeshjes së futbollit në grupin G të Kupës së Botës midis Serbisë dhe Zvicrës, në Doha, Katar, të premten 2 dhjetor 2022. (AP Photo/Ricardo Mazalan)

DOHA, Katar – FIFA ngriti akuza disiplinore kundër Serbisë të hënën për sjellje të pahijshme nga lojtarët dhe tifozët, duke përfshirë thirrjet ofenduese në një ndeshje të Kupës së Botës kundër Zvicrës.

Tensionet u ndezën në tribuna dhe në fushë në një revansh të lojës së tyre të stuhishme në Kupën e Botës 2018 që ringjalli rivalitetet etnike ballkanike.

Zvicra që kishte kapiten kosovarin Granit Xhaka në ndeshjen e së premtes ku ai shënoi golin e hapjes me asistin e Xherdan Shaqirit në fitoren 3-2 që eliminoi Serbinë. Të dy lojtarët zviceranë kanë rrënjë etnike shqiptare dhe lidhje familjare me Kosovën, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008. Serbia nuk e njeh sovranitetin e Kosovës.

FIFA nuk specifikoi se cilat incidente në Stadiumin 974 çuan në akuza në lidhje me “sjelljen e keqe të lojtarëve dhe zyrtarëve”, diskriminimin dhe “sjelljen e keqe të lojtarëve dhe zyrtarëve”.

Nga pjesa e tifozëve të Serbisë u dëgjuan thirrje kundër Kosovës dhe Shaqirit në pjesën e parë me sharje verbale.

Disa lojtarë të Serbisë nga bankinat hynë në fushë në pjesën e dytë kur arbitri nuk përdori video rishikimin për të studiuar një pretendim për një goditje dënimi.

FIFA, organi qeverisës i futbollit botëror, nuk dha asnjë afat kohor për rastin disiplinor. Çdo dënim mund të zbatohet kur Serbia të luajë ndeshjet e ardhshme konkurruese në mars në një grup kualifikues të Kampionatit Evropian.